Od początku października w kościele ojców dominikanów w Tarnobrzegu odprawiana jest w każdy czwartek o godz. 18.00 Msza święta w rycie dominikańskim. I według planów będzie tak aż do czerwca przyszłego roku. Tarnobrzeska inicjatywa stanowi element przygotowań duchowych do parafialnego kongresu eucharystycznego, który planowany jest na czerwiec 2019 roku. Celebrują ojciec Grzegorz Doniec lub ojciec przeor Marek Grzelczak. Mają to być przede wszystkim Msze śpiewane, choć nie wyklucza się recytowanych. Ojcowie nadal poszukują chętnych mężczyzn do scholi gregoriańskiej, która jest tworzona specjalnie dla potrzeb tej Mszy świętej.
Klasztor tarnobrzeski, a właściwie dzikowski, jest jednym z ważniejszych klasztorów polskiej prowincji zakonu, choć nie leży w dużym mieście. Założony został przez rodzinę Tarnowskich, fundatorów Tarnobrzega, i od początku czczony jest w nim słynący łaskami obraz Matki Bożej Dzikowskiej. Powstały w końcu XVII wieku, jest też jednym z najstarszych czynnych bez przerwy klasztorów dominikańskich w Polsce. Posiada parafię i dzięki dość łaskawym wyrokom historii otoczony jest środowiskiem sprzyjającym pielęgnowaniu nienaruszonego przekazu wiary i pobożności kolejnym pokoleniom.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z trzeciej z kolei Mszy św., odprawionej w dniu 18 października. I oczywiście w imieniu ojców Marka i Grzegorza serdecznie zapraszamy do przyjazdu i uczestniczenia w tej pięknej liturgii!

Fot. Tomasz Sokołowski