Ojciec Igor Gnius OP, który we wszystkie niedziele i święta odprawia Mszę świętą w rycie dominikańskim w zabytkowej kaplicy Rosena we Lwowie, przysłał do nas następującą prośbę: „Szukamy śpiewaków gregoriańskich na Triduum w rycie OP. Może ktoś już ma zrobioną wakcynacje i chciałby przyjechać do mistycznego Lwowa na święta i zaśpiewać” (wakcynacja to szczepionka). Nie wiemy, jakie są teraz przepisy dotyczące przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, i potencjalni zainteresowani będą musieli to sprawdzić sami, ale oferta ojca Igora jest ogromnie kusząca: „Gwarantujemy normalne katolickie święta, mistyczny Lwów i wikt i opierunek”. Może zatem w licznym środowisku kantorów dominikańskich i trydenckich znajdzie się ktoś, kto zdoła stawić czoła covidowo-państwowej biurokracji? Ojciec Igor świetnie posługuje się językiem polskim i można do niego wysłać wiadomość na profil facebookowy Католицька Традиція в Україні (Tradycja katolicka na Ukrainie).

Z serca popieramy prośbę ojca Igora, bo zawsze serdecznie zaprasza polskich miłośników rytu dominikańskiego na lwowskie celebracje, a Lwów wciąż pozostaje najbliższym naszych granic miejscem stałej celebracji Mszy świętej w rycie dominikańskim (w Polsce, jak wiadomo, nie ma żadnego takiego miejsca).

Zapraszamy też do zapoznania się z relacjami i galeriami zdjęć z dominikańskiej Mszy śpiewanej we Lwowie, które ukazały się ostatnio na portalach „New Liturgical Movement” (w jęz. angielskim): http://www.newliturgicalmovement.org/2021/02/a-dominican-missa-cantata-in-lviv.html oraz „Політична теологія” (w jęz. ukraińskim): https://politteo.online/novyny/ukrayinski-rymo-katolyky-vidrodzhuyut-tradyczijnyj-obryad-u-lvovi-projshla-spivana-mesa/

Początek Mszy św. w rycie dominikańskim w kaplicy Rosena we Lwowie
(fot. FB/Католицька Традиція в Україні)