Na tegorocznej edycji festiwalu „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu odprawione zostały trzy Msze w rycie dominikańskim. Celebrował o. Marek Grzelczak OP. Asystę liturgiczną i całą logistykę zapewniły Inicjatywa „Coetus Fidelium” i Fundacja św. Grzegorza Wielkiego.

W czwartek, w święto Niepokalanego Serca NMP, odprawiona została msza recytowana. W piątek, w celu uzgodnienia z kalendarzem festiwalowym, ustalonym wg nowego rytu, odprawiona została Msza wotywna ku czci św. Róży z Limy — celebrowana jako śpiewana (cantata) z okadzeniami. W sobotę przypadła uroczystość św. Bartłomieja. Zgodnie z propozycją o. Tomasza Grabowskiego OP, prezesa Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, wybrana została dominikańska forma Mszy solennej, czyli Missa Majori, która była sprawowana, z racji rangi święta w najbardziej uroczystej formie z krzyżem procesyjnym i niższą asystą w albach. Warto podkreślić, ze była to chyba pierwsza tego typu liturgia w Polsce od dziesiątek lat.

Jako kantorzy posługiwali Marcin Bornus Szczyciński i Robert Pożarski. Wspomagali ich Andrij Szkrabjuk, główny kantor katedry Kościoła Ormiańsko-Apostolskiego we Lwowie, Sławomir Witkowski, kantor gregoriański parafii św. Jadwigi w Chorzowie, oraz Marcel Peres, wybitny francuski muzykolog, kompozytor i interpretator chorału gregoriańskiego i muzyki tradycyjnej. Z racji charakteru miejsca — Festiwal „Pieśń naszych korzeni” gromadzi środowisko muzyki dawnej i liturgicznej — wśród wiernych było jeszcze kilkudziesięciu innych śpiewaków; dla każdego przygotowano kancjonały i w śpiew (chorał dominikański i pieśni tradycyjne) włączało się całe zgromadzenie liturgiczne.

Podmiotem odpowiedzialnym za organizację mszy festiwalowych była w tym roku fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Dlatego przy organizacji mszy współpracowaliśmy z Ośrodkiem. O. Tomasz Grabowski OP i współpracujący z ośrodkiem o. Stanisław Nowak OP wygłosili kazania, kleryk Grzegorz Doniec OP pełnił funkcję subdiakona, a kleryk Wojciech Sznyk OP śpiewał lekcję na Mszy śpiewanej. Na Msze przychodził także o. Grzegorz Przechowski OP, który pomagał nam przy organizacji pierwszej Mszy w rycie dominikańskim w Krakowie w dniu 1 lipca 2012 r. Funkcję diakona na Mszy solennej pełnił ks. dk. Radosław Pleskot z Archidiecezji Warszawskiej.

Serdecznie dziękujemy braciom dominikanom, całej Fundacji DOL oraz księdzu proboszczowi jarosławskiej Kolegiaty za współpracę i życzliwość.

Równolegle „prywatne” Msze „trydenckie” (w tym solenne) podczas festiwalu odprawiał w Kolegiacie ks. Bartosz Gajerski.