W czwartą niedzielę Adwentu, 23 grudnia 2012 roku, w znanym już sympatykom tradycyjnej liturgii Zakonu Kaznodziejskiego dominikańskim kościele św. Idziego u stóp Wawelu odprawiona została kolejna Msza święta w rycie pamiętającym wielkiego Doktora Kościoła i mistyka, św. Tomasza z Akwinu.

Nie można było tu nie wspomnieć Doktora Anielskiego, gdyż liturgię celebrował znawca jego nauczania, o. Michał Paluch OP, były dyrektor Instytutu Tomistycznego, obecnie rektor krakowskiego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego  (wyższe seminarium duchowne oo. dominikanów), autor wielu publikacji poświęconych temu mistrzowi każdego katolickiego teologa.

Mimo iż wydarzenie odbyło się tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia, kiedy to większość studentów już wyjechała z Krakowa, kościół wypełnił się wiernymi, w tym przybyłymi specjalnie z Rzeszowa i Katowic.

W czytanej Mszy świętej wierni uczestniczyli, śpiewając tradycyjne polskie pieśni adwentowe. Tym samym zrealizowana została kolejna edycja projektu „Tradycyjne śpiewanie” prowadzonego przez Fundację św. Grzegorza Wielkiego (zapewniającą także promocję i ministrantów). Śpiew wypełnił świątynię jeszcze przed Mszą, wprowadzając wiernych w modlitwę oraz towarzysząc kapłanowi i ministrantowi w przygotowaniach do celebrowania Najświętszej Ofiary.

Zachęcamy do przeczytania kazania wygłoszonego przez o. Michała Palucha oraz do obejrzenia zdjęć.