Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” w Licheniu będą odbywały się już po raz piąty. Portal rytdominikanski.pl od początku jest ich patronem prasowym i Msze św. w rycie dominikańskim od początku są na nich odprawiane. W tym roku oczekujemy jednak wydarzenia zupełnie wyjątkowego! Otóż we wspomnienie bł. Czesława, jednego z pierwszych polskich dominikanów i patrona Wrocławia, Mszę św. solenną w rycie dominikańskim odprawi odprawi ojciec Vincenzo M. Nuara z Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Uroczysta liturgia będzie sprawowana w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu we wtorek 17 lipca o godz. 17.00.
IMG_20170914_153256Ojciec Vincenzo M. Nuara OP urodził się w 1966 roku w Vallelunga Pratameno na Sycylii. W 1986 roku wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), a w 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) i uzyskał tam licencjat z teologii dogmatycznej. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim studiował religioznawstwo oraz zjawisko nowych form religijnych i sekt. Studiował także chorał gregoriański w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej oraz bibliotekarstwo w Bibliotece Watykańskiej. W zakonie zajmował się między innymi promocją powołań i formacją laikatu, był przeorem i radnym prowincji; ale przede wszystkim pracował jako wykładowca. Wykładał teologię dogmatyczną m.in. w Monreale, Palermo i Acireale. Przez wiele lat był członkiem Grupy ds. badań i informacji na temat sekt (GRIS); w 1994 roku założył jej oddział diecezjalny w Palermo, a następnie kierował nim przez dziesięć lat. Do 2008 roku był też prezesem GRIS na Sycylii. Przez dziesięć lat redagował we włoskim Radiu Maryja program pt. „Wyzwania nowej ewangelizacji”. Był także wikariuszem apostolskim ds. życia konsekrowanego w diecezji Palermo i Acireale oraz pracował w biurze ds. ekumenizmu i dialogu Konferencji Episkopatu Sycylii.
W Acireale założył Centrum Kulturalne Vincenza Lombardo OP, zajmujące się promowaniem oraz obroną wiary i kultury katolickiej. Inne założone przez niego instytucje to Stowarzyszenie Młodzieży „Giovani e Tradizione” oraz stowarzyszenie kapłańskie „Amicizia Sacerdotale Summorum Pontificum”, mające na celu wspieranie wysiłków papieża na rzecz odkrycia, umacniania i rozpowszechniania liturgii łacińsko-gregoriańskiej. Od lat organizuje w Rzymie międzynarodowe sympozja poświęcone badaniom nad motu proprio Summorum Pontificum. Od 2009 roku jest pracownikiem Papieskiej Komisji Ecclesia Dei przy Kongregacji Nauki Wiary.
Informacje o warsztatach liturgicznych „Ars Celebrandi”: www.arscelebrandi.pl
Na zdjęciu: Ojciec Vincenzo M. Nuara OP z kardynałem Robertem Sarah podczas organizowanej przez niego konferencji z okazji 10-lecia motu proprio Summorum Pontificum, która odbyła się we wrześniu ub.r. na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu