Tagi

Udostępnij

W najnowszym biuletynie Bractwa św. Wincentego Ferreriusza, wspólnoty zakonnej posługującej się w liturgii wyłącznie rytem dominikańskim, ukazała się informacja o złożeniu ślubów przez pierwszą siostrę z organizowanego właśnie zgromadzenia będącego żeńską gałęzią tej wspólnoty! (Dodajmy, że od dawna wyczekiwaną). Nowe zgromadzenie, mające charakter tercjarek regularnych, będzie nosiło nazwę Wspólnoty Świętej Katarzyny Sieneńskiej. Ma też osobowość prawną na gruncie prawa francuskiego. Linia duchowa sióstr ma być ta sama co braci, ze szczególnym uwzględnieniem roli Maryi w planie zbawienia oraz przywiązania do tradycyjnych systemów pedagogiki wiary w obszarze życia zakonnego, liturgii i studiów tomistycznych.

Siostra Maria Katarzyna De Luca jest już doświadczona w życiu zakonnym o charakterze tradycyjnym, ponieważ była przez wiele lat profeską trapionego od kilku lat represjami zgromadzenia sióstr Franciszkanek Niepokalanej. W dniu 24 maja br. (w rocznicę przeniesienia relikwii św. Ojca Dominika) złożyła śluby proste na ręce przełożonego Bractwa, o. Ludwika Marii de Blignières. Od razu przyłączyła się też do niej pierwsza postulantka.

Specjalnym charyzmatem sióstr św. Katarzyny Sieneńskiej jest modlitwa i pokuta w intencji grzeszników, aby nawrócili się dzięki głoszeniu prawdy, a w szczególności o owoce apostolatu Bractwa św. Wincentego Ferreriusza. Noszą one habit mniszek dominikańskich z tym samym błękitnym krzyżykiem na piersi, który wyróżnia też braci ferreriuszy. Nie posiadają majątku i będą się utrzymywać wyłącznie z jałmużny.

Siostra Maria Katarzyna wraz z postulantką zamieszkały w miejscowości Bouessay w pobliżu Chémeré-le-Roi, by móc poznawać pod kierunkiem braci duchowość dominikańską i maryjną oraz uczestniczyć w liturgii dominikańskiej.

Z pewnością także w Polsce żyją kobiety, które marzą o pierwotnym, surowym życiu zakonnym wg charyzmatu dominikańskiego oraz chcą uczestniczyć w liturgii dominikańskiej. Być może ktoś zechce także wspierać nowe młodziutkie zgromadzenie tradycjonalistyczne materialnie. Dlatego podajemy dane kontaktowe:

Soeur Marie-Catharine De Luca,
2, rue de Sablé, 53290 Bouessay
sanctacatharinasenensis@gmail.com

Ps. Przypominamy nasz wywiad z poprzednim przełożonym Bractwa św. Wincentego Ferreriusza, o. Dominique-Marie de Saint Laumerem, w którym opisywał charakter swojej wspólnoty i mówił o planach założenia klasztoru mniszek: Warto czerpać z bogactw Kościoła!