W niedzielę 4 września w rzymskokatolickim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Kijowie odprawiona zostanie Msza święta w rycie dominikańskim. O godzinie 15.00 w kościele górnym. Celebransem będzie o. Igor Gnius OP, na co dzień odprawiający Msze święte w rycie dominikańskim we Lwowie. Msza odbędzie się bez śpiewu z powodu nieobecności kantora.

Regularne Msze święte w klasycznym rycie rzymskim lub w rycie dominikańskim były w Kijowie sprawowane od kilku lat. Po wyjeździe ojca Gniusa do Lwowa zostały zawieszone. Teraz udało się załatwić formalności i zakłada się, że w przyszłości tradycyjne msze w Kijowie będą odprawiane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00.

To niesamowite, że ryt dominikański tak pięknie rozwija się u naszego wschodniego sąsiada, podczas gdy w Polsce nadal obowiązuje blokada. Może Matka Boża, specjalna opiekunka Zakonu Kaznodziejskiego, pozwoli przeszczepić te Msze na grunt polski w podziękowaniu za pomoc, jaką Polska udziela zaatakowanej przez imperium zła Ukrainie?

Przy okazji przypominamy o ogromie pracy charytatywnej, jaki wykonuje przez cały czas Centrum św. Marcina de Porres, dominikańska instytucja charytatywna z Fastowa kierowana przez o. Miszę Romaniwa OP. Pisałam już, jakiej pomocy udzielili nam fastowscy dominikanie, kiedy zaczynaliśmy organizować Msze święte w rycie dominikańskim w Polsce. Będę bardzo szczęśliwa, jeśli Państwo wesprą teraz, w miarę możliwości finansowych, Centrum św. Marcina. Karmią oni tysiące uchodźców wewnętrznych oraz pomagają w odbudowie domów zrujnowanych przez wojska rosyjskie w Borodiance i innych miejscowościach Kijowszczyzny, które wiosną padły ofiarą zbrodni wojennych. W Polsce pomoc dla nich koordynuje grupa Charytatywni Freta. Ojciec Misza Romaniw regularnie publikuje na Facebooku listy w języku polskim i ukraińskim, w którym opisuje, jak pieniądze zostały wydane i co zostało zrobione. Bóg zapłać za hojne serce!

Kościół św. Mikołaja w Kijowie. Fot. Wikimedia Commons/Konstantin Brizhnichenko