Uroczysta Msza święta celebrowana w rycie dominikańskim otworzyła tegoroczną edycję Ars Celebrandi w Licheniu. Organizatorzy wybrali ten ryt zakonny, gdyż w dniu tym, 4 sierpnia, według tradycyjnego kalendarza liturgicznego przypada uroczystość założyciela Zakonu Braci Kaznodziejów, świętego Dominika Guzmana. Dodatkowo w bieżącym roku 2016 przypada okrągła, osiemsetna rocznica założenia zakonu.
Święty Dominik został też wybrany patronem tegorocznej edycji Ars Celebrandi. „Pragnę, ażeby święty Dominik wspierał nas na tej drodze przez kolejne dni, był dla nas przykładem pokornego kapłana, który rozmawia z Bogiem i o Bogu. Bo tylko to nam jest do zbawienia koniecznie potrzebne” — stwierdził kapelan warsztatów, ks. Paweł Korupka.
Patronat medialny nad wszystkimi celebracjami w rycie dominikańskim na warsztatach Ars Celebrandi sprawuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi odbywają się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu już trzeci raz. Tegoroczna edycja trwa od 4 do 11 sierpnia. 170 uczestników z kraju i zagranicy uczy się celebrować Msze święte w klasycznym rycie rzymskim albo rycie dominikańskim, lub też służyć na nich jako ministranci i śpiewacy liturgiczni. Organizatorem warsztatów jest stowarzyszenie Una Voce Polonia, a patronami honorowymi: Jego Ekscelencja biskup włocławski Wiesław Mering oraz Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.