Zapraszamy do obejrzenia filmów szkoleniowych, ilustrujących sposób celebracji Mszy czytanej w rycie dominikańskim. Zostały one przygotowane przez braci z prowincji św. Józefa (wschodniej prowincji USA) i zawierają anglojęzyczny komentarz. Są jednak zrozumiałe także dla osób niewładających tym językiem. Na język polski przetłumaczyliśmy dodatkowe objaśnienia do filmów, które opracował o. Augustine Thompson ze względu na to, że niektóre zwyczaje liturgiczne prowincji wschodniej i zachodniej USA się różnią.
Nie wiemy na razie, jakie były stare zwyczaje prowincji polskiej; wszyscy bracia z naszej prowincji, którzy umieją już celebrować w rycie własnym Zakonu, uczyli się tego od współbraci amerykańskich bądź francuskich. Mimo ewentualnych drobnych różnic w sposobie celebracji ten filmowy samouczek z pewnością przyda się i w Polsce, gdyż rubryki i przepisy pozostają przecież wszędzie te same.
Prowincja św. Józefa gorliwie pracuje nad ożywianiem tradycyjnego rytu dominikańskiego; oprócz filmów opracowała także materiały w formacie pdf i specjalną stronę szkoleniową. Prowadzi również regularne szkolenia z celebracji rytu dla braci studentów.
Z kolei w niektórych klasztorach prowincji zachodniej USA (prowincji Najświętszego Imienia Jezus), jak Anchorage i Portland, Msze święte w rycie dominikańskim sprawowane są w każdą niedzielę. Młodzi dominikanie prowincji zachodniej uczą się celebrowania w rycie dominikańskim w ramach formacji zakonnej w domu studiów.
Zachęcamy do zapoznania się z tym interesującym samouczkiem.