Za zgodą o. Igora Gniusa OP oraz Una Voce Ukraina prezentujemy materiały z ceremonii zawarcia sakramentu małżeństwa wg rytu dominikańskiego, która odbyła się 15 września br. we Lwowie za zgodą metropolity lwowskiego, księdza arcybiskupa Mieczysława Mokszyckiego. W ostatnich tygodniach mnożą się doniesienia o planowanym zakazie udzielania wszelkich sakramentów – z wyjątkiem Mszy świętej – w tradycyjnych rytach rzymskich. Cieszymy się, że możemy tu zamieścić tę galerię zdjęć, wraz z dodatkowymi informacjami, i życzymy Młodej Parze szczęścia i wszelkiej pomyślności!

Poniżej publikujemy fragmenty tekstu ze strony Una Voce Ukraina (https://unavoceucraina.wordpress.com). Propria mszalne zawarte w mszale dominikańskim publikujemy na zdjęciach stron mszału dołączonych do galerii.

15 września br. w święto Matki Boskiej Bolesnej we Lwowie odbył się ślub i Msza święta zgodnie z tradycyjnym obrządkiem dominikańskim. Za błogosławieństwem metropolity lwowskiego Mieczysława Mokszyckiego uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, w jednej z bocznych kaplic.

Sakramentem małżeństwa połączyli się Pawło Nedaszkiwskyj i Hałyna Pomyłujko, członkowie Una Voce Ukraina. Ojciec Igor Gnius OP asystował, zgodnie z tradycyjnym rzymskim rytuałem, oraz odprawił Mszę dla nowożeńców. Msza ta znajduje się w mszale dominikańskim, ale jest zapożyczona z mszału rzymskiego dla celów duszpasterskich – z początku ryt dominikański nie przewidywał odprawiania Mszy, która zwykle towarzyszy sakramentowi małżeństwa w parafiach, ale później, ze względu na stopniowe angażowanie się księży dominikańskich w parafie, zwłaszcza w krajach obu Ameryk, włączono do niego propria Mszy za nowożeńców, tzw. Missa nuptialis. […]

Dziękujemy parze za zgodę na wykorzystanie zdjęć do tej publikacji i życzymy wielu lat życia, wytrwałości w próbach, stałości w wierze, miłości w Chrystusie i licznego potomstwa.

Zdjęcia: Taras Noga