Tagi

Udostępnij

Giovanni_Dominici
10 czerwca w rycie dominikańskim (oraz nowym kalendarzu rzymskim obowiązującym w Zakonie Dominikańskim) wspominamy bł. Jana Dominici, biskupa, reformatora zakonu.
Bł. Jan urodził się około 1355 roku we Florencji. W wieku 17 lat wstąpił do klasztoru Santa Maria Novella. Był wielkim zwolennikiem reformy zakonu, prowadzonej przez bł. Rajmunda z Kapui, spowiednika i ucznia św. Katarzyny Sieneńskiej, i przeprowadził ją w wielu włoskich klasztorach. W 1408 roku został arcybiskupem Dubrownika oraz kardynałem tytularnym bazyliki św. Sykstusa. Posłany jako legat do Czech i Węgier, aby przeciwdziałać herezji husyckiej, zmarł w Budzie na Węgrzech 10 czerwca 1419 roku. Grzegorz XVI zatwierdził jego kult 9 kwietnia 1832 roku.

„Obyśmy, składając profesję, zdawali sobie sprawę, że zobowiązujemy się do poleceń świętego Ojca Dominika, wyrażonych słowem i przykładem! Wówczas przestronny Zakon Dominika rozkwitłby różami i liliami, fiołkami i szafranem. Niczym cynamon i balsam pachnący wydałby miłą woń, wznosząc się na pustyni jak obłok kadzidła przepojonego zapachem mirry i wszelakich wonności!”
Bł. Jan Dominici