Tagi

Udostępnij

Innocenty V

Tommaso da Modena [Domena publiczna], za pośrednictwem Wikimedia Commons

22 czerwca w rycie dominikańskim wspominamy Piotra z Tarentaise, dominikanina, mistrza świętej teologii, prowincjała, a następnie arcybiskupa Lyonu i kardynała Ostii. W 1276 r. został on wybrany na tron piotrowy pod imieniem Innocentego V. Jego krótki pontyfikat, trwający zaledwie niecałe pół roku, zapisał się w pamięci współczesnych jako czas wytężonych wysiłków na rzecz wprowadzenia pokoju na Półwyspie Apenińskim, rozrywanym walkami gibelinów i gwelfów, oraz twardej polityki wobec cesarza Rzeszy Niemieckiej, nie wypełniającego swych obietnic i zobowiązań wobec Kościoła. Wcześniej zaś, jeszcze przed wyborem na tron papieski, razem ze św. Bonawenturą kierował obradami Soboru Lyońskiego, próbującego doprowadzić do przywrócenia unicestwionej dwa wieki wcześniej jedności Kościołów Wschodu i Zachodu.
Po śmierci cieszył się trwałym kultem wiernych. W 1898 r. papież Leon XIII oficjalnie zezwolił na kult Innocentego V w całym Kościele jako błogosławionego.
Prośmy go o wstawiennictwo dzisiaj, gdy w samym Kościele łacińskim i całym chrześcijaństwie tak bardzo potrzeba pokoju i pojednania.

Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Innocentego, papieża, darami wiedzy i roztropności i uczyniłeś go rzecznikiem pokoju i jedności, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy kosztowali rzeczy niebieskich i wytrwale dążyli do tego, co dobre. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.