Tagi

Udostępnij

Bł. Michał Czartoryski

Bł. Michał Czartoryski

Nie ma grobu bł. Michała, ale ocalała po nim pamiątka niezwykła: wykonane 15 sierpnia 1944 r. zdjęcie ukazujące go podczas odprawiania Mszy św. (oczywiście w rycie dominikańskim, bo tylko w takim dominikanie odprawiali). Powstanie trwało już od dwóch tygodni; za trzy tygodnie bł. Michał miał ponieść śmierć z rąk hitlerowskich oprawców podczas pacyfikacji Powiśla. Od 1 sierpnia aż do końca bł. Michał codziennie celebrował Msze dla powstańców i cywilnej ludności, spowiadał, odprawiał katolickie pogrzeby poległych.
Zdjęcie pochodzi z książki Jana Grzegorczyka pt. O bogatym młodzieńcu, który nie odszedł zasmucony.

Prośmy dziś bł. Michała o modlitwę nie tylko tradycyjnie za polską prowincję dominikanów, lecz szczególnie także w intencji pokoju na Ukrainie. Patron bł. Michała, św. Michał Archanioł, jest patronem Kijowa. Zdjęcia i opisy z Kijowa momentami przypominają relacje z Powstania Warszawskiego: transportery opancerzone ruszające na tłum kontra butelki z benzyną; modlitwy, nabożeństwa i pełna posługa religijna prowadzona zdumiewająco zgodnie przez Kościoły prawosławny, greckokatolicki i rzymskokatolicki. Oni mają świadomość, że następnego szturmu mogą nie przeżyć, i proszą o modlitwę.
Według informacji podanych przez Gościa Niedzielnego na kijowskim Majdanie (położonym zresztą 200 m od katedry rzymskokatolickiej) posługę duchową pełnią też dominikanie. Pierwszy klasztor dominikański w Kijowie założył św. Jacek Odrowąż, pierwszy polski dominikanin, a po upadku komunizmu dominikanie do miasta nad Dnieprem powrócili. Nie zostawiajmy ich bez duchowego wsparcia.